• CHEMIK DUSZNIKI
  • chemik@chemikduszniki.pl
  • slide
  • "Trauma należy do życia, ale nie musi być wyrokiem na całe życie"

    Sanatorium Chemik Duszniki-Zdrój

    Zapoznaj się z naszą ofertą

O traumie


W czasie traumatycznego doświadczenia dochodzi do bardzo dużego skumulowania energii , która ma służyć poradzeniu sobie z tym doświadczeniem. Jeśli mamy możliwość aby użyć tej energii np. do walki lub ucieczki to w naturalny sposób dochodzi do jej rozładowania i wtedy objawy które pojawiają się w wyniki traumy nie są tak obciążające dla naszego organizmu. Niestety często dzieje się tak, że nie dochodzi do jej rozładowania – z różnych powodów np. zdarzenie dzieje się zbyt szybko i nie mamy możliwości zareagowania np. wypadek samochodowy lub jesteśmy zbyt słabi , za mali będąc dziećmi aby poradzić sobie z traumatycznym doświadczeniem.

Aby pobudzenie, lęk i ból całkowicie nas nie przygniotły i aby było możliwe przetrwanie doświadczenia, które w danej chwili przekracza naszą wytrzymałość nasz organizm może korzystać z różnych mechanizmów np. dysocjacji. Wtedy możemy oddzielić się od wspomnień lub uczuć związanych z konkretnym wydarzeniem. Możemy zaprzeczać, że wydarzenie miało miejsce lub postrzegać je jak gdyby było nieistotne. Gdy umiera ktoś nam bliski lub zostaniemy zranieni, zgwałceni możemy działać tak jakby nic się nie stało. Dzieje się tak dlatego, gdyż uczucia, które się z tym wydarzeniem wiążą są zbyt bolesne. Dzięki temu możemy żyć dalej. Uczucia te jednak nie znikają, mają wpływ na nasze życie co jest widoczne w postaci objawów.

Mamy jednak wybór, możemy żyć inaczej - pełniej, radośniej ze świadomością przeżytych trudnych doświadczeń, które już nie będą miały tak znaczącego wpływu na nasze życie. Możemy podjąć terapię. Jeśli jesteś gotowy to dla siebie zrobić, to jest to miejsce dla Ciebie.

Czytaj więcej o traumie...